Fotonäitus „Puue ei ole alati silmaga nähtav“

07. veebrualil avati Valga Puuetega Inimeste Kojas fotonäitus „Puue ei ole alati silmaga nähtav“

Näitus jõudis Valka Tallinnast, Telliskivi Loomelinnakust ning Valgamaa koda on esimene maakondlik koda, kus näitus toimub. Näitus jääb külastajatele avatuks täpselt kuuks ajaks.

Väljapanekul on pildid ja lood 14 puudega inimeste võrgustiku esindajast, kes räägivad avatult oma tervisemurest, näiteks depressioonist, diabeedist, skisofreeniast vm erivajadusest või kroonilisest haigusest.

Näitusega tahab Eesti Puuetega Inimestega Koda pöörata tähelepanu asjaolule, et puue või elumuutev krooniline haigus ei pruugi kõrvaltvaatajale alati välja paista. Fotonäitus räägib inimestest, asetades erivajaduse uude valgusesse: me ju ei märka tihtipeale, kui palju inimesi meie ümber peab igapäevaselt pingutama ja ületama oma terviseprobleemidega seotud takistusi, sest välimusest ei tule see kuidagi välja.

Valga koja juhataja Marika Ein sõnas, et fotonäituse eesmärgiks on panna mõtlema ning märkama inimesi enda kõrval. „Me võime olla väliselt sarnased, kuid kõigil meil on oma lugu. Kiiresti muutuvas ühiskonnas, kus edulugudel on ahvatlev fassaad, on õnneks hakatud üha enam rääkima inimeste vaimsest tervisest“. Ein lisas, et keegi ei tea täpselt miks, millal või keda võib tabada elumuutev terviseprobleem.

Avamisel kõnelesid ka veel Valga vallavolikogu sotsiaal- ja tervishoiukomisjoni esimees Jaanika Põder ja valla sotsiaaltöö teenistuse juhataja Jüri Kõre. Rõhutati märkamise ja kaasamise olulisusest ning erinevate asutuste hea koostöö arendamisest omavalitsuse piires.

Väikese muusikalise etteaste tegi Südamesõprade ansambel, kes esituses kõlas kaks laulu.

Näitus on Valgas külastatav 7. märtsini ja selle kuu aja jooksul toimub kojas kaks erinevat teemapäeva, kus spetsialistid ja inimesed, kes on tervenenud, jagavad oma teadmisi ja kogemusi haigusest ja taastumise protsessist. Teemapäevade kohta jagatakse infot ka valla avalikes kanalites.

Suurepäraste fotode autor on Ken Mürk, tänu näituse ülespaneku eest kuulub Kaarel Narrole.

Näitusega saab tutvuda ka siin: https://epikoda.ee/varjatud

Eesti Puuetega Inimeste Koja võrgustikku kuulub 16 piirkondlikku koda ja 32 üle-eestilist puudespetsiifilist liitu ja ühendust.