Muuseumiöö tuleb taas ja toimub 21. mail 2022.

REGISTREERI ENNAST MUUSEUMIÖÖ PÄEVAPROGRAMMILE

Ekskursiooni kava
9:30 Bussi väljasõit Valga Muuseumi parklast
11:00 – 12:00 ekskursioon Tartus Toomemäel koos giidiga
12:00 – 13:00 Lõunapaus omal käel kohvikus „Rotund“ (ettetellimisel)
13:30 – 14:30 Ekskursioon Eesti Põllumajandusmuuseumis koos giidiga
14:30 – 15:30 Töötuba Eesti Põllumajandusmuuseumis. Leiva ja või valmistamise töötuba. 7 eurot, tuleb ise tasuda
16:30 Buss tagasi Valgas
Registreeri
https://forms.gle/XMtP6sLuQY58cKZi6

18:00 Tulbinäituse avamine
18:00 – 23:00 Valga Muuseum avatud, võimalus osaleda audiogiidi viktoriinis, võitjad selgitame välja 24. mail
19:00 ekskursioon giidiga eesti keeles Valka Koduloomuuseumis, giid Priit Riemann
19:00 ekskursioon giidiga läti keeles Valga Muuseumis, giid Ligita Drubina
18:00 – 20:00 Taaskasutus töötuba „Kuldkalake“
https://programm.muuseumioo.ee/map/museum?id=748

Mürgistusennetusnädal

Sel nädalal, 21.-25. märtsini toimub iga-aastane mürgistusennetusnädal, millega juhime tähelepanu mürgistusohtudele, nende ennetamisele ja esmaabile.

Sel aastal keskendume mürgistustele, mida on kõige enam juhtunud eakatega. Kõik mürgistused on ennetatavad, mistõttu loodame teie abile levitamaks ennetussõnumeid ja nõuandeid, kuidas mürgistusi vältida.

Oleme ette valmistanud mürgistusennetusnädala soovitused, videod ja pildid, mida palume võimalusel jagada ja kasutada oma kanalites: kodulehel, sotsiaalmeedias ja mujal. Plakatite kaustast leiate plakatite failid, mille saate võimalusel välja printida ja infostendidele panna.

Videod ja visuaalid leiab siit: https://www.dropbox.com/sh/ojoholn8fp0cxho/AAAnxLX-xcFsfK4pThbZ92nca?dl=0

Kui teil tekib visuaalide kasutamisega muresid või täpsustavaid küsimusi, andke neist julgelt teada Karoli Noorele karoli@prpartner.ee.

Fotonäitus „Puue ei ole alati silmaga nähtav“

07. veebrualil avati Valga Puuetega Inimeste Kojas fotonäitus „Puue ei ole alati silmaga nähtav“

Näitus jõudis Valka Tallinnast, Telliskivi Loomelinnakust ning Valgamaa koda on esimene maakondlik koda, kus näitus toimub. Näitus jääb külastajatele avatuks täpselt kuuks ajaks.

Väljapanekul on pildid ja lood 14 puudega inimeste võrgustiku esindajast, kes räägivad avatult oma tervisemurest, näiteks depressioonist, diabeedist, skisofreeniast vm erivajadusest või kroonilisest haigusest.

Näitusega tahab Eesti Puuetega Inimestega Koda pöörata tähelepanu asjaolule, et puue või elumuutev krooniline haigus ei pruugi kõrvaltvaatajale alati välja paista. Fotonäitus räägib inimestest, asetades erivajaduse uude valgusesse: me ju ei märka tihtipeale, kui palju inimesi meie ümber peab igapäevaselt pingutama ja ületama oma terviseprobleemidega seotud takistusi, sest välimusest ei tule see kuidagi välja.

Valga koja juhataja Marika Ein sõnas, et fotonäituse eesmärgiks on panna mõtlema ning märkama inimesi enda kõrval. „Me võime olla väliselt sarnased, kuid kõigil meil on oma lugu. Kiiresti muutuvas ühiskonnas, kus edulugudel on ahvatlev fassaad, on õnneks hakatud üha enam rääkima inimeste vaimsest tervisest“. Ein lisas, et keegi ei tea täpselt miks, millal või keda võib tabada elumuutev terviseprobleem.

Avamisel kõnelesid ka veel Valga vallavolikogu sotsiaal- ja tervishoiukomisjoni esimees Jaanika Põder ja valla sotsiaaltöö teenistuse juhataja Jüri Kõre. Rõhutati märkamise ja kaasamise olulisusest ning erinevate asutuste hea koostöö arendamisest omavalitsuse piires.

Väikese muusikalise etteaste tegi Südamesõprade ansambel, kes esituses kõlas kaks laulu.

Näitus on Valgas külastatav 7. märtsini ja selle kuu aja jooksul toimub kojas kaks erinevat teemapäeva, kus spetsialistid ja inimesed, kes on tervenenud, jagavad oma teadmisi ja kogemusi haigusest ja taastumise protsessist. Teemapäevade kohta jagatakse infot ka valla avalikes kanalites.

Suurepäraste fotode autor on Ken Mürk, tänu näituse ülespaneku eest kuulub Kaarel Narrole.

Näitusega saab tutvuda ka siin: https://epikoda.ee/varjatud

Eesti Puuetega Inimeste Koja võrgustikku kuulub 16 piirkondlikku koda ja 32 üle-eestilist puudespetsiifilist liitu ja ühendust.

Meditsiiniseadmete loetelu 2022. aastal

Tervise- ja tööminister allkirjastas 1. jaanuarist 2022. aastal kehtiva uue täiendatud meditsiiniseadmete loetelu. Alljärgnevalt on toodud ülevaade peamistest muudatustest.

Loetellu lisandub 566 uut haigekassa poolt rahastatud seadet. Uute meditsiiniseadmete lisandumisega laieneb hüvitatud seadmete valik diabeetikutele, astmaatikutele, erinevate stoomidega, urineerimisfunktsiooni häiretega, uneapnoega, silmahaigusega, lümfitursetega või venoosse puudulikkuse, haavade ja armidega patsientidele, samuti ortoose ja tallatugesid vajavatele patsientidele.

Meditsiiniseadmete loetelu 2022. aastal

Fotonäitus “Puue ei ole alati silmaga nähtav”

Ülemaailmsel puuetega inimeste päeval avatakse Telliskivi Loomelinnakus ligipääsetav fotonäitus “Puue ei ole alati silmaga nähtav”

Pressiteade

Eesti Puuetega Inimeste Koda (EPIKoda) pöörab ülemaailmse puuetega inimeste päeval tähelepanu asjaolule, et puue või elumuutev krooniline haigus ei pruugi kõrvaltvaatajale alati välja paista. EPIKoda kutsub kõiki huvilisi tutvuma ligipääsetava fotonäitusega “Puue ei ole alati silmaga nähtav”, mis avatakse 3. detsembril Tallinna Telliskivi Loomelinnaku Kolme Puu galeriis. 

“Meie fotonäitus räägib päris inimestest, pannes puude uude valgusesse. Me ei märka tihtipeale, kui palju inimesi meie ümber peab igapäevaselt pingutama ja ületama oma puude või terviseprobleemidega seotud takistusi, sest välimusest ei tule see kuidagi välja,“ ütles EPIKoja juhatuse esimees Monika Haukanõmm. „Soovime lõhkuda ajale jalgu jäänud stereotüüpe ja näidata, et koos varjatud terviseprobleemide ja puuetega inimestega on ühiskonnas palju rohkem neid, kelle erivajadustega me peame igapäevaselt arvestama,“ lisas ta.

Fotonäitusest võtab osa 14 puuetega inimeste võrgustiku esindajat, kes räägivad avatult nii kogelusest, fibromüalgiast, kurtusest kui ka teistest kroonilistest haigustest või erivajadustest. Näituse avab sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo 3. detsembril kell 13 Telliskivi Loomelinnaku Kolme Puu galeriis (laste mänguplatsi kõrval). Avamisele on oodatud kõik huvilised, kohapeal on tagatud viipekeeletõlge ja fotode kirjeldustõlge. 

Fotode autor on Ken Mürk. “Teema on natukene südamelähedane: olen ise vähemalt poole elust reumahaige olnud ning umbes sama kaua ka sügava depressiooni ning ärevushäiretega maid jaganud,” ütles Ken Mürk. “Ehk võiksin kuuluda ka ise pildistatavate hulka. Loodan südamest, et antud näitus suudab anda väikese panuse inimeste teadlikkuse suurendamisse erinevate haiguste osas, millega on silmitsi vägagi suur hulk meie ühiskonnast.”

Alates 3. detsembrist on võimalik näitusega tutvuda veebilehel https://epikoda.ee/varjatud . Ligipääsetavuse huvides on iga foto varustatud detailse tekstilise kirjeldusega ning iga inimese lugu on tõlgitud eesti viipekeelde. 

Fotonäitus jääb avatuks kuni 9. jaanuarini 2022.

Avamisüritus Facebookis: https://fb.me/e/53AD4lE4v

Ülemaailmset puuetega inimeste päeva tähistatakse ÜRO algatusel alates 1992. aastast iga aasta 3. detsembril.

EPIKojast

EPIKoja missioon on puuetega inimeste ja krooniliste haigete elukvaliteedi, ühiskonda kaasatuse ning eneseteostuse võimaluste tõstmine läbi huvikaitse ja koostöö. EPIKoja võrgustikku kuulub 16 piirkondlikku puuetega inimeste koda ning 32 üle-eestilist puudespetsiifilist liitu ja ühendust, samuti 5 toetajaliiget. Kokku esindab EPIKoda umbes 285 organisatsiooni üle Eesti.

Lisainfo

Vladislav Veližanin

Peaspetsialist

E-post: vladislav.velizanin@epikoda.ee

Seminar „Dementsusega inimese toetamine“

Seminar „Dementsusega inimese toetamine“

ja sellele järgnev dementsusega inimeste lähedaste tugigrupp

26. novembril kell 13.00 Valgamaa Puuetega Inimeste Kojas

Seminari päevakava:

13.00-14.30 Dementsusega inimese toimetuleku toetamine

tegevusterapeut ja nõustaja Hanna-Stiina Heinmets

14.30-14.50 kohvipaus

14.50-15.15 Dementsuse Kompetentsikeskuse teenused ja tegevused

Dementsuse Kompetentsikeskuse esindaja Kadi Neubauer

15.15-15.45 Toetused ja teenused Valga vallas

Valga Vallavalitsuse esindajad Ingrid Püvi jaKristi Tsarjov

MTÜ Päikeseringi Selts esindaja Marika Ein

15.45-16.00 Arutelu

TUGIGRUPP LÄHEDASTELE
16.15 – 18.00 Tugigrupp dementsusega inimeste lähedastele